Netykieta, czyli dobre maniery na forum

Temat na forum 'Regulaminy' rozpoczęty przez użytkownika WojchillA, 4 grudnia 2013.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
 1. WojchillA

  WojchillA Guest

  Netykieta
  Każde forum powinno mieć swoją netykietę, której powinni przestrzegać wszyscy użytkownicy. Prosimy Cię o dokładne przeczytanie naszej netykiety, gdyż będziemy się na nią powoływać, jeśli stwierdzimy, że Twoje posty są niestosowne.

  Zasady ogólne
  Dzięki członkom istnieje społeczność i każdy może brać udział w jej życiu. Aby wspólna egzystencja była przyjemna należy przestrzegać pewnych zasad obcowania ze sobą. Nie mniej jednak rzeczowe wymiany zdań są zawsze mile widziane.

  Oczywiste jest jednakże to, że podczas takich dyskusji z nikogo obrażać, szydzić lub naśmiewać się oraz ranić w jakikolwiek inny sposób. Najważniejszym przykazaniem jest tutaj wzajemny szacunek.

  Uprzejmość
  Nigdy nie zapominaj o tym, że po drugiej stronie siedzi też człowiek!

  Większość ludzi, pisząc swoje wywody, nie myśli niestety o tym, że ich posty nie są czytane wyłącznie przez komputery, ale także przez (inne?) istoty, w pierwszej linii przez istoty ludzkie.

  Pamiętajcie o tym zawsze i nie dajcie się sprowokować do werbalnych wybuchów. Przecież im bardziej bezczelnie i nieuprzejmie się wyrażasz, tym mniej ludzi będzie miało ochotę Ci pomóc, jeśli pewnego dnia będziesz czegoś potrzebował.

  Prosta reguła to: nigdy nie pisz tego, czego nie odważyłbyś się powiedzieć adresatowi swojej wypowiedzi prosto w twarz.

  Ortografia
  Tylko niektórzy z nas studiowali polonistykę i mają polską ortografię w małym palcu. Dlatego każdy może tu pisać, bez względu na to czy ma opanowaną ortografię czy też nie. Jednakże radzimy przed wysłaniem przeczytać jeszcze raz swój tekst, gdyż niektóre błędy ortograficzne mogą prowadzić do nieporozumień.

  Wiek
  Pokazywanie innym swojej przewagi tylko dlatego, że ma się parę lat więcej na karku, świadczy o arogancji. Działa to oczywiście w obie strony. Wiek nie ma znaczenia, bo równie dobrze nastolatek może wyrażać się bardzo poważnie, podczas gdy czterdziestolatek tylko się wygłupia i denerwuje innych. Dlatego też nie należy nigdy dyskutować o wieku.

  Werbalne wymiany zdań
  Wszystko zależy od tonu wypowiedzi. Każdy w społeczności może przyczynić się do dobrej atmosfery. Jeśli ktoś ma inne zdanie, to jest to zapewne bodziec do dyskusji, ale nie powód do wzajemnego obrzucania się wyzwiskami lub do grubiaństwa. Nie będziemy tolerować wulgaryzmów i oczywistej wrogości. Postaraj się rozgraniczyć wyraźnie grę od rzeczywistości. To jest forum gry, które nie ma nic wspólnego z realnym życiem.

  Kto mimo to będzie się zachowywał niestosownie, musi liczyć się z konsekwencjami i dotyczy to wszystich użytkowników forum. Konsekwencje zależą od „ciężkości” przewinienia.

  Groźby
  Nie akceptujemy gróźb. Za złamanie tej zasady użytkownik musi się liczyć z oficjalnym upomnieniem. Zastrzegamy sobie także dalej idące konsekwencje.

  Namawianie do czynów karalnych
  Każdy, kto na forum namawia do czynów karalnych, musi liczyć się z prawnymi konsekwencjami. Adresy stron internetowych o treściach zniesławiających, obscenicznych lub propagujących przemoc będą usuwane wraz z użytkownikiem, który adresy te na forum zamieścił.
  Na forum nie ma także miejsca na nielegalne kopie.

  Reguły forum
  Crossposting (wysyłanie tej samej wiadomości na więcej niż jedną grupę dyskusyjną)
  Jeśli masz pytanie, to wystarczy post na jednym forum. Poprzez zamieszczenie tego samego postu na wszystkich forach nie przyspieszasz otrzymania odpowiedzi, a wręcz przeciwnie. Twój post zostanie bowiem usunięty. Crossposting nie jest mile widziany przez użytkowników forum, którzy zazwyczaj chętnie odpowiadają na pytania. Jest wręcz odbierany jako nieuprzejme zachowanie.

  Najpierw poszukaj we wszystkich wątkach (= stare posty)
  Wciąż powtarzające się pytania na forum często wyprowadzają użytkowników z równowagi. Jeśli pogrzebiesz trochę w starych wątkach, to z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Takie rozwiązanie jest o wiele lepsze, bo po pierwsze nie musisz czekać na odpowiedź, a po drugie nie narazisz się innym użytkownikom stawiając po raz kolejny pytanie, na które już wielokrotnie odpowiedziano.

  Wybór tytułu
  Powinienieś wybierać takie tytuły, po których da się stwierdzić, o co Ci mniej więcej chodzi. Coś takiego jak „Pomoooooooooocy”, to nie jest dobry tytuł. Niemile widziane są również liczne wykrzykniki.

  Unikaj pisania tylko i wyłącznie wielkimi literami, BO NIE TYLKO ŹLE SIĘ TO CZYTA, ALE TEŻ OZNACZA W INTERNECIE KRZYK.

  Z polszczyzną za pan brat
  Pamiętaj zawsze o tym, że Twoje posty mogą czytać ludzie na całym świecie. Dlatego powinienieś zwracać uwagę na swoją polszczyznę. Używanie polskich znaków jak ć, ż, ź czy ś czyni tekst czytelniejszym, a kto "uwaza, ze takie znaki sa zbedne", zachowuje się podobnie jak KTOŚ PISZĄCY TYLKO WIELKIMI LITERAMI, OD CZEGO BOLĄ OCZY JUŻ PO KILKU SŁOWACH, A PRĘDKOŚĆ CZYTANIA ZNACZNIE SPADA.
  "A GDY POLACZYMY OBA TE FENOMENY, TO JUZ W OGOLE MOZNA OSLEPNAC".

  Także brak interpunkcji ma duże znaczenie, bo nieoddzielone od siebie zdania poboczne lub wtrącone zlewają się ze sobą przez co treść zdań długich jest nawet gdy bardzo się staramy trudna do rozszyfrowania (to zdanie to tylko mała próbka).

  A i literórki i pzrekręocne litrey nei pzryycyniają sęi do leoszej czytelnośic.

  Dlatego powinieneś przed wysłaniem tekstu przeczytać go jeszcze raz, aby poprawić rzucające się w oczy błędy.

  Kogo nie stać na odrobinę trudu stawiając pytanie, nie powinien oczekiwać, że inni zadadzą sobie tyle trudu i na nie odpowiedzą.

  Bądź uprzejmy
  Nawet gdy się bardzo śpieszysz zadając pytanie lub odpowiadając na jakieś pytanie, przeczytaj jeszcze raz swój tekst, zanim klikniesz „wyślij”. Często się zdarza, że taki w pośpiechu napisany tekst robi bardziej negatywne wrażenie, niż to było zamierzone. Zastanów sie też, czy nie możesz zostać źle zrozumiany. Może się to zdarzyć szczególnie w wypowiedziach ironicznych. Emotikonki, jak np.
  ;-) (puszczenie oczka) pomagają uniknąć nieporozumień.

  Ponaglanie
  Na niektóre odpowiedzi trzeba poczekać dłużej niż na inne. Cieszymy się, że tylu z Was udziela się na forum, ale nikomu nie możemy zagwarantować szybkich odpowiedzi. Dlatego darujcie sobie ponaglanie.

  Spam
  Tak jak na innych forach, tak też u nas nie jest mile widziane, gdy dyskusje są zakłócane przez niepotrzebne posty (spam). W razie powtarzającego się spamowania podejmiemy odpowiednie kroki.

  Uwaga: nie należy mylić spamu z trashowaniem (trash talk), który jest naturalnym zjawiskiem na forach przeznaczonych do tego typu rozmów (np. wolne forum, grupy dyskusyjne z wątkami rozrywkowymi).

  Odpowiedzialność
  Każdy użytkownik jest sam odpowiedzialny za swoje posty. Każdy ma prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii, ale także prawo dotyczące wolności słowa ma w każdym kraju pewne ograniczenia, szczególnie te, wyszczególnione w kodeksie karnym. Ponadto decyzję o publikacji lub niepublikacji pewnych treści podejmuje ostatecznie operator forum.

  Powiedz czasem „dziękuję”
  Tak jak i w prawdziwym życiu, tak też tutaj docenienie trudu innych mówiąc „dziękuję”, działa pozytywnie na ogólną atmosferę. Jeśli ktoś Ci pomógł, udzielając odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, na pewno się ucieszy z uprzejmej reakcji, bo w końcu, jakby na to nie patrzeć, poświęcił dla Ciebie trochę swojego czasu. Ponadto jest to znak dla innych użytkowników forum, że już ktoś Ci pomógł, czyli temat można odhaczyć.

  Linki
  Ponieważ to my jesteśmy w pewnym stopniu odpowiedzialni za to, co jest na forum publikowane, linki do obcych stron są generalnie zabronione. Obce linki to linki do stron nie mających nic wspólnego z Bigpoint, wyłączając strony i fora klanów, bractw i rodzin.

  Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale te należy oddzielnie omówić z ekipą pomocy technicznej.

  Zdjęcia
  Umieszczanie na forum zdjęć jest dozwolone, o ile są one zgodne z prawem i z naszymi regułami forum.

  Zabronione są na przykład:
  - zdjęcia pornograficzne,
  - zdjęcia brutalne,
  - zdjęcia rasistowskie,
  - zdjęcia o charakterze politycznym.

  To tylko kilka przykładów. Jeżeli nie jesteś pewien, zapytaj moderatora forum, czy dane zdjęcie jest ok czy nie.

  Zamknięte tematy (wątki)
  Jeśli moderator zamknął jakiś temat, to nie otwieraj go proszę ponownie. Jeśli temat został zamknięty, to jest ku temu konkretny powód, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest to takie oczywiste. Zawsze możesz zapytać odpowiedniego moderatora forum, dlaczego interesujący Cię temat został zamknięty.

  Jeśli uważasz, że moderator zamknął temat z pobudek osobistych i chciałbyś w związku z tym złożyć na niego skargę, to napisz PW do super moderatora lub administratora forum.

  Prywatne wiadomości (PW)
  Na portalu (gdy klikniesz „Home”) możesz wysyłać do innych użytkowników prywatne wiadomości.

  Tam możecie po prostu rozmawiać o wszystkim i o niczym, planować wspólne posunięcia klanu lub wymieniać się numerami GG, ICQ itp.

  Możecie też wysyłać sobie linki do stron (jak np. teamspeak czy movie studio), które na forum nie są dozwolone.

  Zawsze respektujcie osobę, z którą wymieniacie wiadomości i zachowujcie sie tak, jak na cywilizowanych ludzi przystało. Obrażanie, grożenie itp. nie będą tolerowane i w takich przypadkach podejmiemy odpowiednie kroki.

  Wypowiedzi polityczne
  Każdy ma swoje poglądy polityczne. Jeden myśli bardziej lewicowo, drugi raczej prawicowo, ale to tutaj nikogo nie interesuje, dlatego zachowaj swoje poglądy dla siebie i nie narzucaj ich nikomu.

  Jeśli piszesz na forum o polityce, zachowaj ostrożność. Moderator forum jest upoważniony do usuwania postów dotyczących polityki.

  Dane kontaktowe
  Nigdy nie wiesz, kto czyta forum, a pamiętaj, że każdy może czytać Twoje posty, a więc widzieć też Twoje dane, jeśli je opublikujesz. Dotyczy to wszystkich danych jak numer GG, ICQ, Skype czy TS, adres, numer telefonu, numer komórki itd. itp. Dlatego przesyłaj swoje dane osobowe tylko poprzez PW do tej osoby, która ma je otrzymać!

  Nabór do klanów / bractw
  Cieszymy się, że identyfikujesz się ze swoim klanem czy bractwem, ale wykorzystuj na reklamę działy na to przeznaczone (najczęściej na dole forum). Jeśli każdy zamieszczałby swoją reklamę gdzie się tylko da, forum straciłoby przejrzystość, a brak przejrzystości grozi przeoczeniem naprawdę ważnych rzeczy.

  Nick
  Na naszym portalu masz niemal nieograniczoną swobodę w wyborze swojego nicka. Ale także tutaj należy przestrzegać reguł.

  Twój nick nie może obrażać ani denerwować innych użytkowników. Oczywiście zabronione są też nicki rasistowskie lub propagujące przemoc.

  Napastowanie/nagabywanie/molestowanie
  Jeśli czujesz się na forum przez inną osobę napastowany jej wypowiedziami, zrób zrzut ekranu i zanotuj nick, datę i godzinę. Możesz też oczywiście zgłosić takie zachowanie od razu u moderatora, ale powinieneś zrobić wcześniej zrzut ekranu.

  Ponadto możesz zgłosić to na policji, która może z naszą pomocą ustalić, kto Cię napastował i podjąć odpowiednie kroki.

  Powiedz „nie”
  Nikt nie może zmuszać Cię do prowadzenia rozmowy, która jest dla Ciebie nieprzyjemna. Nie musisz odpowiadać, jeśli nie chcesz. Jeśli ktoś Ci się naprzykrza, zgłoś to u moderatorów lub adminów, a oni poinformują o tym ekipę pomocy technicznej.

  Spotkanie? Nigdy sam na sam!
  Ktoś z gry chciałby się z Tobą spotkać? Dobrze się zastanów, czy tego naprawdę chcesz i porozmawiaj o tym z rodzicami i przyjaciółmi. Wybierz ruchliwe miejsce i zabierz ze sobą przyjaciół, którzy będą w pobliżu. Pozostań w umówionym miejscu - niezależenie od tego, co Ci dana osoba obiecuje. Nigdy nie wiesz, kto będzie tam na Ciebie czekać.

  Reklama
  Na naszym forum zabroniona jest reklama innych produktów i usług, niż tych oferowanych przez Bigpoint.
  Info: właściciel forum może jednak zamieścić na forum klikalne banery reklamowe.

  Nie oznacza to, że zabronione jest zwierzenie się swojemu rozmówcy z tego, z jakiej klawiatury się korzysta lub jakim samochodem się jeździ, ale na tym należy poprzestać.

  Sygnatura
  Za pomocą swojej sygnatury możesz nadać swoim postom na forum charakter indywidualny. Aby zachować przejrzystość, należy przestrzegać pewnych zasad. W sygnaturze dozwolony jest jeden baner, którego maks. rozmiar nie może przekraczać 500 x 200 px. Jest to rozmiar standardowy dla banerów reklamowych ustalony przez Związek Niemieckich Wydawców Czasopism (VDZ). Skoro taki rozmiar został ustalony, to można się najwyraźniej w nim zmieścić. W razie gdybyś jednak miał z tym problem, to zrezyguj z niektórych grafik. Oprócz grafiki dozwolone są maks. 4 linijki tekstu i dwie spacje. Ważne: większa czcionka zmniejsza liczbę dozwolonych znaków!

  Zachowania rasistowskie

  Gracze lub grupy graczy nie powinni być szufladkowani na podstawie ich narodowości lub pochodzenia. Jako firma nie tolerujemy dyskryminacji, nękania i rasizmu, ani żadnej innej formy nienawiści wobec nikogo. Ktokolwiek przejawia zachowania nękające lub nienawistne na naszych forach, wyraźnie nie jest mile widziany! Dodatkowo oczekujemy, że moderatorzy, którzy są częścią naszych zespołów, będą osobami, które postrzegają forum jako miejsce o bogatej różnorodności, konstruktywnej kulturze debaty i tolerancji, które nie tolerują żadnych form dyskryminacji i przyczyniają się do dobrobytu wszystkich osób.


  Skargi
  Gra działa dzięki Tobie i całej społeczności. Twoja opinia jest więc dla nas bardzo ważna. Nie mamy też nic przeciwko skargom, gdyż dzięki nim możemy ciągle dopasowywać grę do potrzeb użytkowników.

  Ale pamiętaj o uprzejmości! Wezwania do strajku, przeklinanie, obrażanie pracowników i innych użytkowników albo wzywanie innych użytowników do zmiany gry są całkowicie zabronione. Forum nie jest miejscem na takie rzeczy i wszystkie wypowiedzi tego typu będą natychmiast usuwane. Koniec końców szkodzisz w ten sposób tylko sobie, gdyż nie zwracamy uwagi na tego rodzaju wypowiedzi.

  Dlatego pisz krótko i na temat bez zbędnych epitetów, a na pewno zajmiemy się Twoją sprawą i pomożemy Ci rozwiązać problem tak szybko, jak będzie to możliwe.

  Listy tej nie uważamy za kompletną, ale, póki co, to dobre założenia w celu umożliwienia nam wszystkim przyjemnych kontaktów na forum. W razie potrzeby netykieta ta zostanie poszerzona.

  Na koniec kilka internetowych skrótów:

  IMHO – „in my humble opinion“ – moim skromnym zdaniem
  LOL = Laughing out loudly – głośny śmiech
  ROTFL – roll on the floor laughing – tarzać się ze śmiechu
  TTFN – ta ta for now – ... no to cześć
  CU – „see you“ – do zobaczenia

  Nie bądź w gorącej wodzie kąpany i odczekaj zanim komuś złośliwie odpowiesz. Prześpij się z tym, a następnego dnia sformułuj uprzejmą odpowiedź. Traktuj innych użytkowników tak, jakbyś sam chciał być traktowany. Jeśli zamierzasz wziąć udział w dyskusji tylko po to, by umieścić na forum obrażające posty, musisz się z tym liczyć, że zostaniesz zbanowany i nie będziesz miał już dostępu do forum.

  Pamiętaj, że internet to nie dżungla i także tutaj obowiązuje prawo, co oznacza, że także w internecie zastosowanie ma §185 i nast. niemieckeigo kodeksu karnego (StGB), który dotyczy obrażania.

  Dziękujemy za uważne przeczytanie netykiety!
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 21 lutego 2018
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.